Větrníky jsou důležitým zdrojem příjmů pro obce a akcelerace zelené energetiky je klíčová pro místní podniky, zaznělo v Jihlavě na konferenci Pro moderní Česko od ministra i zástupců byznysu

Větrníky jsou důležitým zdrojem příjmů pro obce a akcelerace zelené energetiky je klíčová pro místní podniky, zaznělo v Jihlavě na konferenci Pro moderní Česko od ministra i zástupců byznysu

18. 12. 2024

V prostorách jihlavského magistrátu se v pátek 13. prosince odehrála konference Pro moderní Česko, věnovaná diskusi o současném stavu legislativy i potenciálních praktických přínosech moderní energetiky pro Vysočinu, podniky působící v regionu i místní obce. Odborníci a odbornice z byznysu i veřejné správy představili nejnovější trendy v úsporných renovacích budov, v rozvoji větrných elektráren, bioplynových a biometanových stanic, i aktuality z dynamicky se rozvíjejícího oboru výroby tepelných čerpadel. Zásadním tématem akce byla akcelerace rozvoje obnovitelných zdrojů energie pomocí nové legislativy, která zrychlí povolovací procesy pro solární a větrné elektrárny.

Z politiků a veřejných činitelů se akce zúčastnili Petr Hladík, ministr životního prostředí, Jiří Pokorný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina, René Neděla z Ministerstva obchodu a průmyslu nebo Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí, který představil aktuální možnosti financování projektů ze státních fondů.

První panelová debata byla věnovaná možnostem rozvoje obnovitelných zdrojů v regionu z aktuálního pohledu. „Větrné elektrárny jsou potenciálně zajímavým a stabilním zdrojem příjmů pro obce, které jiné možnosti příjmů zkrátka nemají, prostředky jim chybí a současně mají pro větrníky vhodné podmínky. Česko počítá s rozvojem větrné energetiky ve všech krajích. Díky dobré kombinaci investiční a provozní podpory nabízí větrná energetika levnou elektřinu pro českou ekonomiku i místní komunitu,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

„Projektů a investorů je dnes celkem dost, ale velký problém jsou zdlouhavé povolovací procesy. Povolit větrnou elektrárnu dnes trvá skoro stejně jako jadernou. Proto vláda pracuje na legislativě pro akceleraci obnovitelných zdrojů, které jsou klíčové pro naši energetickou soběstačnost a tím i naši strategickou bezpečnost. Za Ministerstvo životního prostředí se v mapování možných lokací pro nové obnovitelné zdroje hodně angažujeme. Posuzujeme vliv na místní biodiverzitu, trasy tažných ptáků, krajinný ráz a celkový dopad na okolí. Kraje budou mít v otázce akceleračních zón velké pravomoce, i proto je naší prioritou potkávat se s místními aktéry na těchto konferencích, i na besedách s veřejností,” dodává Petr Hladík.

Pohled klíčového hráče českého energetického byznysu, přinesla do panelové debaty Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru Public Affairs společnosti ČEZ: „Na Vysočině se aktuálně bavíme se třemi vytipovanými obcemi, kde jsou vhodné podmínky pro stavbu větrných elektráren. Z mikroregionů je z tohoto pohledu vhodné například Havlíčkobrodsko. V oblastech děláme multikriteriální analýzy, zohledňujeme větrné podmínky, vzdálenosti od obydlí, blízkost kulturních památek a zkoumáme možnosti umístění větrných staveb i v lesích. S podnikem Lesy ČR jsme letos uzavřeli strategické memorandum o spolupráci,” sdílela své zkušenosti Krejčiříková. „Klíčová je také schopnost dané obce se dohodnout a získat podporu veřejnosti. Věnujeme spoustu času vysvětlování výhod a diskusím s aktéry, jedině to může překonat možné bariéry a nabídnout dlouhodobě stabilní spolupráci,” dodává ředitelka útvaru Public Affairs skupiny ČEZ.

Projekty větrných elektráren v regionu připravuje také místní společnost Jipocar. Ta se využitím zelené energetiky zabývá i pro pokrytí spotřeby průmyslových hal a energeticky náročného provozu. Martin Prokop, předseda představenstva společnosti, v panelu rovněž zdůraznil potřebu rychlejších povolovacích procesů, které by pomohly i místním firmám. Ty potřebují především stabilní a předvídatelné ceny bezemisních zdrojů energie pro své provozy, aby zůstaly konkurenceschopné, v opačném případě by mohly klíčové podniky z regionu odcházet, případně musí zelenou energii nakupovat ze zahraničí. I Prokop tak označil větrné elektrárny za ekonomickou příležitost, která může napomoci k tomu, aby víc prostředků zůstávalo v místní ekonomice.

Renovační vlna s přínosy pro obce i bytové domy

Druhý panel odborné konference, které se účastnilo na 80 zástupců a zástupkyň místních samospráv, firem či spolků a médií, představil trendy v oblasti energetických úspor v provozu budov. Tedy v oblasti, kde se Česku nedaří šetřit dost rychle, na což pravidelně upozorňují reporty Evropské unie. „Nejlevnější energie je ta, která se nespotřebuje,” zaznělo v panelu, kde dále ředitel Státního fondu životního Petr Valdman představil aktuální dotační výzvy, i příklady z praxe.

„Úspěšným projektem na Vysočině je třeba rekonstrukce nemocnice v Novém městě na Moravě nebo projekt osazení střechy kulturního domu v Malém Beranově fotovoltaikou. Investice byla 1,5 milionu, z toho 1 milion obec čerpala dotaci,” zmínil Petr Valdman konkrétní příklad z regionu. „Rád bych upozornil na možnost financování zateplení obecních bytovek. Obce mohou získat až 70% podporu pro projekty energetické renovace bytových domů. Takové projekty mají pozitivní dopad pro občany žijící v nájmech, kterým pak klesnou náklady na energie, což dává smysl převážně tam, kde bydlí sociálně slabší občané. Domy společenství vlastníků a bytových družstev pak mohou získat 50% podporu a k tomu příspěvek až 150 tisíc korun za každou nízkopříjmovou domácnost a sociální byt. Navíc peníze dostanou předem,” vyzdvihl Valdman konkrétní výhody programu Nová zelená úsporám.    

Konkrétní zkušenosti s využitím tepelných čerpadel, možnosti využití flexibilních zdrojů a přínosy komplexních energetických projektů úspor energie se zárukou představili experti ze společností Master Therm, TEDOM a Asociace poskytovatelů energetických služeb.

Praktické zkušenosti k posílení důvěry

Třetí blok se pak vrátil k praktickým možnostem realizace obnovitelných zdrojů na Vysočině. Společnosti JRD a ČEZ OZE představily aktuálně rozpracované projekty větrných elektráren s přínosy pro místní komunitu. CZ Biom pak nabídl pohled na aktuální trendy v oblasti produkce bioplynu a biometanu.

Konference proběhla ve stejný týden, kdy třetím čtením ve Sněmovně prošel tzv. Lex Oze III, o kterém bude v únoru dál jednat Senát. Na akci převládal konsenzus, že smysluplný rozvoj větrných elektráren a bioplynových stanic, jako dalšího zdroje elektrické energie vedle jádra, je pro Česko strategickým cílem. A to jak z pohledu energetické soběstačnosti a tedy bezpečnosti, tak kvůli zlevňování elektřiny pro české firmy i domácnosti. Česko aktuálně vyrábí z obnovitelných zdrojů nejméně elektřiny ze všech států EU. Postoj veřejnosti k takovým projektům je přitom kladný.

Sérii Pro moderní Česko pořádá Svaz moderní energetiky za podpory serveru Obnovitelně.cz. V příštím roce se odehraje desítky podobných setkání v regionech s cílem akcelerovat odbornou debatu o rozvoji obnovitelných zdrojů a sdílet nejčastější překážky rozvoje, a především příklady dobré praxe. V rámci odborné konference proběhlo také networkingové setkání platformy WINNEE, (Women In New Energetics & Environment), která se zaměřuje na zvýšení zastoupení žen v technických profesích a otevírá profesionálkám v oborech nízkouhlíkové ekonomiky dveře do “sféry vlivu”.

„Diskusní setkání Pro moderní Česko nabídlo v Kraji Vysočina informace o praktických zkušenostech s přínosy solárních či větrných elektráren, akumulace energie, dobře energeticky renovovaných domů či pilotní projekty sdílení energie.Právě přístup k expertním pohledům či diskuse nad možnými finančními přínosy jsou klíčem ke získání důvěry v zelenou modernizaci,“ shrnul cíl regionálních setkání Pro moderní Česko Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Foto: Svaz moderní energetiky