Úspora zaručena: EPC projekty zažívají boom, loni se v nich protočily dvě miliardy

Úspora zaručena: EPC projekty zažívají boom, loni se v nich protočily dvě miliardy

13. 8. 2024

Energetické služby se zaručenou úsporou pomáhají šetřit náklady i emise skleníkových plynů a zvyšovat komfort v budovách. Zatím má o ně zájem hlavně veřejná správa, ale zajímavé jsou i pro privátní sektor s významnou spotřebou energie.

V Česku loni vznikly EPC projekty v hodnotě dvou miliard korun. A vysoká poptávka po této formě úspor pokračuje i letos. EPC, což je zkratka pro anglický výraz Energy Performance Contracting, můžeme v Česku slyšet i jako energetické služby se zaručenou úsporou. Jde o projekty, kdy dodavatel provede komplexní spektrum úsporných opatření, jako modernizaci topení, vzduchotechniky a osvětlení, případně i instalaci fotovoltaiky a zateplení budovy, často na své náklady, a projekt pak zákazník – vlastník budovy následně splácí z dosažených úspor. Pro zákazníky je taková investice v podstatě bez rizika, protože součástí kontraktu je i zaručená míra úspory.

Ačkoliv je pojem EPC všudypřítomný hlavně v posledních letech v souvislosti s energetickou krizí a dekarbonizací, samotná metoda je mnohem starší. První takový projekt v Česku vznikl dokonce už před 30 let a od té doby následovaly stovky dalších. Spolu s tím se vyvíjel i celý tuzemský segment EPC projektů a na něj navázaných firem.

„Podařilo se nám standardizovat postupy při přípravě projektů. Podařilo se nám definici energetických služeb se zaručenou úsporou, což je český ekvivalent zkratky EPC, dostat do zákona 406 o hospodaření s energií. A v poslední době slýcháme o pozitivech tohoto přístupu k řešení energetické náročnosti budov i z úst vlády a zástupců státu, a tato metoda se stává standardem v modernizaci budov, snižování energetické náročnosti a zvyšování komfortu pro uživatele budov,“ říká Radim Kohoutek, výkonný ředitel Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) a také jednatel společnosti DS Energy Consulting.

Projekty se zaručenou úsporou jsou dnes k vidění zejména ve státním sektoru, ale výhodné mohou být i pro soukromé subjekty. Využívají je školy, nemocnice, úřady i výrobní podniky. Zájem v posledních letech poháněla hlavně situace na energetických trzích a související růst cen energií. V souvislosti s dekarbonizací je silným argumentem také snižování uhlíkové stopy subjekty. EPC projekty pomáhají snižovat spotřebované množství energie, díky čemuž zákazník ušetří nejen náklady na provoz, ale dosáhne také poklesu emisí vyprodukovaných jeho činností. Motivační byla také dotační podpora v posledních letech, kterou stát směřuje do komplexních renovací budov například z Operačního programu Životní prostředí nebo z Nové zelené úsporám.

„Například nemocnice v Bohnicích získala dotaci 100 procent způsobilých výdajů na modernizaci energetického hospodářství, což se nikdy předtím nestalo a nebylo to možné. A předpokládám, že se to už do budoucna nestane. Ale byl to impuls, aby se realizovaly i takového velké projekty v hodnotě stovek milionů korun,“ dodává Radim Kohoutek.

Nicméně, cena energií v posledních měsících výrazně klesla až na předválečnou úroveň, což může snížit motivaci k úsporným projektům. Navíc, stát, kraje i města začínají šetřit, což dopadá i na výši dotační podpory. Podle Kohoutka je ale právě tahle situace ideální pro investici do služeb se zaručenou úsporou.

„Metoda EPC nevyžaduje žádné další peníze z rozpočtů. Prostředky na investice berete z peněz, které už jsou schválené na provoz. Technologická opatření je zpravidla možné financovat z provozních úspor, a na opatření typu výměna oken můžete využít dotační podporu,“ dodává šéf APES a DS Energy Consulting.

Na jakých zajímavých EPC projektech Radim Kohoutek už spolupracoval? A co udělat proto, aby byl zájem o tuto formu úspor ještě vyšší? Dozvíte se v podcastu Pod proudem, který je dostupný i v podcastových aplikacích Spotify / Apple Podcasty

Zdroj: Obnovitelně.cz