Tepelná čerpadla jako cesta k energetické nezávislosti Česka

Tepelná čerpadla jako cesta k energetické nezávislosti Česka

7. 11. 2024

V Plzni se uskutečnila konference PRO MODERNÍ ČESKO, která přinesla nové pohledy na využití tepelných čerpadel v české energetice. Tepelná čerpadla se ukázala jako klíčová technologie pro náhradu fosilních paliv v dodávkách tepla a chladu. Akci zorganizovala redakce Obnovitelne.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Cílem bylo upozornit na rostoucí význam tepelných čerpadel nejen z ekologického, ale i ekonomického hlediska.

V Česku se ročně vyrobí více než dva miliony tepelných čerpadel (včetně klimatizačních jednotek), což vytváří pracovní příležitosti pro přibližně pět tisíc lidí. Hlavním centrem produkce těchto zařízení je Plzeň, kde společnost Daikin vyrobí 1,6 milionu jednotek ročně a zaměstnává více než tři tisíce lidí. Tento objem výroby staví Česko na přední příčky v produkci tepelných čerpadel v Evropě. Podle údajů OEC za rok 2022 je Česká republika šestým největším výrobcem v segmentu kompresních chladicích zařízení s výměnou tepla, kam tepelná čerpadla spadají.

Význam tepelných čerpadel pro přechod na udržitelnou energetiku zdůraznil i ministr životního prostředí Petr Hladík. „Tato zařízení umožňují nahradit uhlí a zemní plyn v širokém spektru aplikací – od rodinných domů po teplárenské soustavy a průmyslové objekty,“ řekl. Ministerstvo životního prostředí podporuje instalaci tepelných čerpadel prostřednictvím dotačních programů jako Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace, v jejichž rámci bylo podáno více než 102 tisíc žádostí na instalaci tepelných čerpadel.

Tepelná čerpadla nejen že podporují snižování emisí CO₂, ale pomáhají i ke snížení energetické závislosti. Podle generálního ředitele společnosti Daikin Vladimíra Steinera jde o vyspělou technologii, která dokáže využít energii z okolního prostředí a rekuperovat teplo. „Díky instalaci tepelných čerpadel bylo v Česku ušetřeno spalování přibližně 330 milionů kubíků zemního plynu, což znamená úsporu 374 tisíc tun CO₂ ročně,“ dodává Steiner. Pro českou ekonomiku je tento segment významným příspěvkem, jehož export v roce 2022 činil 5,1 miliardy Kč.

Na konferenci byly také představeny konkrétní příklady úspěšné implementace tepelných čerpadel ve veřejných a komerčních budovách. Příkladem je instalace tepelných čerpadel v Plzeňském Prazdroji, která přinesla výrazné snížení nákladů na vytápění. Dalším příkladem je modernizace administrativní budovy v Praze, kde výměna stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo vedla k roční úspoře na energiích ve výši 4,6 milionu korun a snížení emisí CO₂ o 54 %.

Konference upozornila na komunitní energetiku a příležitosti pro veřejný sektor i podniky, které chtějí využít moderní technologie. Mluvilo se o finančních nástrojích, které mohou obcím a firmám pomoci financovat přechod na ekologická energetická řešení. Energetická nezávislost, podpořená rostoucím podílem obnovitelných zdrojů a možnostmi ukládání energie, je pro Česko důležitým krokem k dlouhodobé udržitelnosti a bezpečnosti.

Fotografie: Obnovitelne.cz