Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, otevřel setkání připomínkou klíčových událostí letošního podzimu: „Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci William D. Nordhaus a Paul M. Romer, kteří do svých analýz zapojili klima a technologie. Ve stejný den vydal mezinárodní klimatický panel IPCC zvláštní zprávu, která mimo jiné říká, že svět musí do poloviny století zajistit dodávky elektřiny ze 70-85 % z obnovitelných zdrojů energie. Třetí klíčovým impulsem pro podporu rozvoje moderní energetiky jsou pak očekávané trendy v růstu nových kapacit obnovitelných zdrojů, na kterých se shodnou Mezinárodní energetická agentura i Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje. Například do pěti let může na světě přibýt až 600 gigawattů solárních elektráren,“ připomněl Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky.
Navázal na něj Fady Al-Kheir, ředitel pro strategii ve společnosti Energon holding. Podle něj jsou obrovskou příležitostí v oblasti moderní energetiky bateriové systémy. Jejich výhody jsou v kombinaci tři zásadních vlastností: univerzálnosti použití, škálovatelnosti a účinnosti. Univerzálnost podtrhuje podle Al-Kheira jejich aplikace v systémech pro teplárny, obnovitelné zdroje, ale také průmyslu, chytré budovy nebo nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily.
„Baterie se mohou prosadit na trhu bez dotačních mechanismů. Očekávané změny legislativy mají pouze umožnit vlastníkům těchto zařízení soutěžit v tržním prostředí s ostatními poskytovateli podpůrných služeb k regulaci elektrizační soustavy. Uplatní se tak pouze tam, kde jejich nasazení bude ekonomicky výhodnější, než stávající řešení. Situace v zahraničí ukazuje, že náklady na poskytování podpůrné služby se s nasazením baterií naopak mohou snižovat. To lze vidět například v Německu,“ uvedl Fady Al-Kheir.
Advokát Pavel Doucha doplnil komentář k aktuální podobě českého legislativního prostředí. „Již dnes lze provozovat baterii v takzvaném fiktivním bloku, tedy například teplárnou. Připravovaná novela energetického zákona by měla otevřít prostor také pro samostatná řešení baterií, a uvolnit také rozvoji řešení baterií spojených s větrnými nebo solárními elektrárnami.“
Na téma akumulace navázal Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky komentářem k oblasti podporovaných zdrojů. Svazu moderní energetiky podporuje Solární asociaci v úsilí otevření prostoru pro opětovný rozvoj solárních elektráren například na brownfieldech nebo průmyslově znečištěných plochách. „Německé aukce nových kapacit solárních elektráren potvrzují, že jde o jeden z nejlevnějších obnovitelných zdrojů na trhu. Nedává smysl zavírat ekonomicky dostupné čisté energie ze Slunce dveře,“ uvedl Martin Sedlák.
Na domácí témata moderní energetiky navázal Matej Šanta, manažer pro strategii společnosti ČEZ ESCO k proexportním příležitostem v oblasti energetických služeb a dalších řešení pro firmy nebo veřejný sektor. „Mezi blízké trhy s dobrým potenciálem patří Německo, Polsko nebo Bulharsko. Například u polského trhu v oblasti energetických úspor se očekává růst až 16 % ročně,“ uvedl Matej Šanta. Blíže se věnoval také slovenském trhu a tamním příležitostem pro ČEZ ESCO. Například v oblasti výroby a dodávek tepla se zde soustředí na menší teplárenské sítě a jejich optimalizace nebo na využití společné výroby elektřiny a tepla.
Na závěr setkání vystoupil Alios Míka, senior energy expert ČSOB Advisory. Přihlásil se za ČSOB k partnerství se Svazem moderní energetika a to nejen z pohledu smysluplné podpory udržitelného rozvoje, ale také očekávaných obchodních příležitostí, na které chtějí být v bance připraveni. Příležitosti dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů lze přirovnat k rozvoji IT sektoru v minulém desetiletí. Nová energetika má před sebou období dynamického růstů a hluboké integrace do energetických systém,“ řekl na setkání Alois Míka.