„Česko určitě potřebuje Novou energii. Za poslední roky se tak rychle mění vývoj klimatické změny, že bychom měli všichni výrazně změnit pohled na naše chování a jeho dopady, protože máme zodpovědnost za to, v jaké krajině a s jakou kvalitou života budou žít naše děti, vnoučata a další generace. Jedním z významných oborů, které na tyto dopady klimatické změny mohou reagovat není jen činnost zemědělců a lesníků, ale právě sektor energetiky a průmyslu. Ruku v ruce je v těchto oborech třeba hledat čisté obnovitelné zdroje energie a úspor, které vůbec nemusí být hrozbou pro náš průmysl, ale naopak obrovskou příležitostí pro rozvoj nových technologií. Chci, abychom byli otevření těmto novým možnostem, abychom brali vážně hrozby a dokázali být světovými lídry v těchto oblastech a nenechali si tuto příležitost protéct mezi prsty. Chci, ať maximálně využijeme náš potenciál v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů, ať domácnosti i firmy mohou ušetřit, či zvýšit své tržby a ať jsme inovativní. Toto vše by měl podporovat i náš stát vhodnými formami,“ vyjádřil svou podporu Marian Jurečka.
Vedra, sucha, přívalové deště a náhlé výkyvy teplot – to jsou současné projevy změn klimatu, které zakouší Česká republika poslední roky a letošní léto není výjimkou. Vedle opatření založených na adaptaci potřebujeme snižovat emise skleníkových plynů v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou.
Svou podporu vyjádřil i Alois Míka, Senior Energy Expert: „Moderní energetika se rozvijí mnohem rychleji, než tady doma vnímáme. Naskočme do toho vlaku a dokažme, že patříme mezi ty, kdo myslí na budoucnost“.
Česku postupně ujíždí vlak a my můžeme ovlivnit to, zdali se nám podaří nastoupit alespoň do posledních vagónů. Podle srovnání Světového ekonomického fóra jsou v proměně energetiky před námi Slováci, Rumuni i pobaltské státy. Hůře na tom je z ekonomicky vyspělých zemí pouze Řecko. Česko se řadí mezi státy, jako je například Arménie nebo Thajsko.
„V energetických inovacích a technologiích každým dnem ztrácíme tempo nejen se zbytkem Evropy, USA či Austrálií, ale i se zeměmi jako je Čína, Indie či státy jižní Ameriky. Nástup moderní, obnovitelné a udržitelné energetiky, jejímuž rozvoji už musí Česko přestat bránit, je nezastavitelný. Klíčovou roli pro širší využití obnovitelných zdrojů a stabilizace sítě bude hrát akumulace, a to jak do baterií, tak dlouhodoběji do plynu či do tepla,“ komentuje současnou situaci Jan Fousek, ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT.
Česko potřebuje sebevědomý plán, který zajistí postupnou nezávislost na spalování fosilních paliv. Právě moderní energetika je klíčem k čisté, dostupné a levné energii. Během příští dekády může podíl zelené složky elektřiny vyrůst na celou jednu čtvrtinu, a to díky produkci nových solárních panelů, větrných turbín, kotlů na biomasu nebo bioplynových stanic. Vedle rozvoje obnovitelných zdrojů patří mezi hlavní cíle kampaně podpora čisté mobility a rozvoj aktivních spotřebitelů energie ve městech nebo v domácnostech a firmách. Plán s názvem Nová energie Česka může podpořit každý na www.novaenergieceska.cz.