„V budovách prožijeme drtivou většinu našich životů. Práce, osobní život i kulturní nebo gastronomické zážitky probíhají právě tam. Proto je důležité myslet na to, v jak kvalitním prostředí náš čas trávíme. Ty nejchytřejší domy si poradí s hlídáním přísunu čerstvého vzduchu, zajistí optimální teplotu a vhodné osvětlení podle aktuálních činností. Inteligentní automatizované systémy pak přináší potřebné úspory energie a vody,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Jak jsme na tom v Česku
V rámci chytrých budov se může pochlubit svým řešením nová budova ČSOB, která byla otevřena v polovině letošního roku. Ta využívá například unikátní systém vytápění a chlazení. Budova využívá tzv. aktivních betonů, prostřednictvím kterých se v zimě ohřívá a v létě chladí. Teplo i chlad zajišťují tepelná čerpadla a hluboké zemní vrty. Budova zároveň umí chytře distribuovat solární zisky jižní fasády. Při provozu budovy se důsledně využívá také rekuperace tepla vznikajícího v kancelářích. V době, kdy denní světlo nedostačuje, jsou pracoviště automaticky přisvětlována LED svítidly. Samozřejmostí je také zelená střecha.
Jedním z prvních administrativních areálů v Česku, které si vytkly za cíl dosažení uhlíkové neutrality a testovaly součinnost řady progresivních technologií v energeticky pasivním domě, je Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně. Díky promyšlenému konceptu, investicím do obnovitelných zdrojů a inteligentnímu řízení se Nadaci Partnerství podařilo dosáhnout téměř vyrovnané uhlíkové bilance provozu areálu. V rámci areálu se ověřují provozní parametry dvou typů budov: novostavby kancelářského a vzdělávacího centra a rekonstruované 200 let staré budovy. Data o bilancích energie a vody podrobně monitorovaná přes 70 on-line měřičů poskytují cenné podklady pro vyhodnocování návratnosti investic. V posledních letech se věnují i bilanci vody ve venkovním prostředí, efektivitě různých typů zelených střech a účinnosti adaptačních opatření na změnu klimatu v městském prostředí.
Inspiraci můžeme hledat i v zahraničí
Mezi světovou špičku patří například moderní administrativní komplex The EDGE v amsterdamské obchodní čtvrti Zuidas. Patnáctipatrové budově se skleněnou fasádou dominuje obří atrium otevřené na sever. Architektonický koncept umožňuje v maximální míře využít přirozené osvětlení. Budova je vybavena tisícovkami senzorů a měřidel, které pomáhají inteligentnímu řídícímu systému optimalizovat spotřebu energií. Odhadovaná roční spotřeba energie tak dosahuje méně než 0,3 kWh/m2/rok. K osvětlení prostor je využíváno PoE LED osvětlení, které umožňuje uživatelům v individuálních prostorech snadné ovládání intenzity světla a klimatizace pomocí aplikace v mobilním telefonu. Budova umí také rozpoznat auto nájemníka kancelářských prostor a nasměruje jej na nejpohodlněji dostupné parkovací místo. Je zároveň vybavena nabíjecími stanicemi pro hybridní a elektrická auta.
Investice do chytrých budov celosvětově rostou
Trend výstavby chytrých budov s automatizovaným systémem řízení můžeme ve světě sledovat již několik let. Objem obchodů na globálním trhu v oblasti Internetu věcí (IoT) v inteligentních budovách činil 6,3 miliard USD v roce 2017 a do roku 2026 se očekává růst na 22,2 miliardy USD.
Podle údajů Mezinárodní energetické agentury dnes připadá 36 % celosvětové spotřeby energie na sektor budov. Přitom do roku 2040 mohou domy snížit svou spotřebu o 40 %. Zvýšení účinnosti obálky budov a optimalizace systémů vytápění může zajistit ¼ těchto úspor. „Rozsah inteligentních nástrojů pro řízení chodu budov je velmi široký a pokrývá různé části od hlídání otevřených oken, světel nebo výtahů až po nabíjení elektromobilů. Pokud se zaměříme na automatizaci v oblasti energetické účinnosti, pak chytrá řešení zajišťují především inteligentní osvětlení, které upravuje intenzitu podle množství světla zvenčí či obsazenosti kanceláře, a vytápění a chlazení, které přizpůsobuje teplotu potřebám obyvatel domu nebo pracovníků v jednotlivých kancelářích,“ dodává na závěr Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Publikace Chytré budovy – domy nabité energií ke stažení zde.
Prezentace z kulatého stolu Chytré budovy – domy nabité energií: