„Chci asociaci dostat víc do povědomí, když už ne laické, tak určitě odborné veřejnosti,“ říká o své vizi na další tři roky předseda APES Miroslav Marada a pokračuje: „Předmětem energetických služeb má podle mého názoru být ekonomicky a ekologicky efektivní integrace perspektivních prvků moderní energetiky a energeticky úsporných opatření do komplexních řešení, jinými slovy synergie úspor a obnovitelných zdrojů. Naše business modely jsou založeny na službách s možností splácení investic z budoucích garantovaných úspor. Zájemci mohou využít standardizované zadávací postupy, ty aktuálně potřebujeme více zjednodušit a vyřešit některé přetrvávající administrativní bariéry. “
Poptávka po energetických úsporách je v současné době enormní. Metoda EPC je díky svým výhodám zcela unikátním nástrojem pro zlepšení energetické účinnosti. „Velice rád bych proto i v následujícím období pokračoval s šířením povědomí o této metodě ve veřejné i soukromé sféře. Ale chci se také zaměřit i na edukativní činnost nejen pro členy asociace, aby se udržela velmi nadstandardní kvalita poskytovaných služeb ze strany firem ESCO,“ doplňuje Martin Hvozda, místopředseda asociace.
„Považuji za důležité přispívat k rozvoji aktivní komunikace mezi členy asociace a vzájemné výměně získaných znalostí a zkušeností,“ říká Libor Prouza, který obhájil post místopředsedy a dodává: „domnívám se totiž, že se nám v minulém funkčním období, právě díky tomu, podařilo velmi významně rozvinout a kultivovat trh s energetickými službami. Zachování tohoto pozitivního trendu je tak mojí jednoznačnou prioritou.“
Radu APES dále doplňují Eduard Paulík, zodpovědný za rozvoj dalších směrů EPC, jako je EPC light pro menší obce a Jaroslav Maroušek, jenž má na starost spolupráci se zahraničím a oblast poskytování konzultačních služeb pro zadavatele projektů a žadatele o dotace.
APES usilovala a bude usilovat i nadále o praktické využití energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC) jako jednoho ze standardních a velmi funkčních nástrojů vedoucích ke snížení energetické náročnosti veřejných i soukromých budov a zlepšení komfortu v nich. Za dobu svého působení se APES stala uznávaným odborným partnerem pro některé státní instituce, ministerstva, vysoké školy i soukromé subjekty a ve vzájemné spolupráci tak vznikají stále zajímavější a komplexnější projekty přinášející úspory v řádu desítek milionů korun a stovek tun ušetřených emisí každý rok. „Díky této spolupráci se APES také mohla zapojit do projektu tzv. Kulatých stolů v rámci mezinárodního projetu Green Deal 4 Buildings, nebo k založení první sítě energetické účinnosti v ČR, která umožňuje starostům více než desítky českých obcí výměnu zkušeností v oblasti energetiky a využití OZE v Česku a Bavorsku,“ dodává Radim Kohoutek, výkonný ředitel asociace.
O APES
APES byla založena v říjnu 2010 deseti společnostmi, nyní má tři desítky členů z oblasti energetických úspor se zaručeným výsledkem, od poskytovatelů těchto služeb, přes odborné poradce, kteří pomáhají zákazníkům s přípravou projektu, až po dodavatele technologií, specializované právní kanceláře a zástupce akademické sféry. Jejím cílem je aktivně přispívat k dlouhodobému rozvoji energetických služeb, jako metodě doporučované Evropským parlamentem ke zvyšování energetické účinnosti objektů, a k určování a slaďování standardů energetických služeb v ČR i zahraničí.
O EPC
Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a příp. zajištění financování projektu vedoucí k úsporám energie budov. Zákazník nepotřebuje žádné vlastní finanční zdroje, protože realizaci postupně poskytovateli splácí z výsledných a smluvně garantovaných úspor. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí poskytovatel rozdíl. Investice do projektu metodou EPC mají návratnost 6 až 10 let. Metoda EPC se v Česku uplatňuje už od roku 1994. Odhadem bylo realizováno 275 projektů v hodnotě 4,7 mld. korun, které přinesly úspory energie za 5,7 mld. korun.