V Pelhřimově se řešily praktické tipy, jak mohou obnovitelné zdroje a zateplené budovy ochránit obecní kasu i osobní finance před vysokými fakturami za energie

V Pelhřimově se řešily praktické tipy, jak mohou obnovitelné zdroje a zateplené budovy ochránit obecní kasu i osobní finance před vysokými fakturami za energie

14. 3. 2025

V úterý 11. března se na Malé scéně Kulturního domu Máj uskutečnil inspirativní seminář „Pro moderní Česko“, na kterém zástupci Státního fondu životního prostředí, místní samosprávy, obcí i firem představili sedmi desítkám účastníků z řad veřejnosti či zastupitelů obcí nejnovější informace z oblasti moderní energetiky úsporných renovací budov. Konkrétní řešení představili zástupci vedení města Pelhřimov: starosta Ladislav Med a místostarostové Zdeněk Jaroš a Karel Kratochvíl, dále krajský zastupitel Vítězslav Shrek nebo Jan Brožek, starosta Černovic.

Během setkání experti přiblížili aktualizované nastavení oblíbeného programu Nová zelená úsporám. Mezi kroky, které činí program ještě více dostupnějším, patří vyplácení podpory předem a možnosti kombinace se zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen. V Pelhřimově detaily programu představil Martin Kotěra ze Státního fondu životního prostředí.

Radek Peška z Centra pasivního domu návštěvníkům zprostředkoval příklady dobré praxe, které pomohou zájemcům o kvalitní energetické renovace domů vyhnout se špatným realizacím s nízkým efektem úspory energie nebo ohrožujícím budovu například plísněmi.

Hlavním bodem programu byly příspěvky a panelová diskuse zástupců místních samospráv, které se zúčastnil starosta Pelhřimova Ladislav Med se svými místostarosty Karlem Kratochvílem a Zdeňkem Jarošem. Vystoupil také Vítězslav Schrek, zastupitel Kraje Vysočina a předseda Výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21, a starosta Černovic Jan Brožek.

Starosta Pelhřimova Ladislav Med k tématu uvedl aktuální informace z pohledu města. „Energetická agentura Vysočiny nám zpracovává dlouhodobou energetickou koncepci. Tento krok představuje důležitou součást plánu na udržitelný rozvoj města. Díky analýze současného stavu a konkrétním doporučením je Pelhřimov schopný nejen lépe hospodařit s energiemi, ale také čerpat finanční podporu z dostupných dotačních programů. Tyto investice mají potenciál nejen snížit náklady, ale i výrazně omezit dopad města na životní prostředí. Pelhřimov tak směřuje k tomu, aby se stal vzorem v přístupu k energetické soběstačnosti a udržitelnosti,“ popsal Med aktuální plány vedení města.

Karel Kratochvíl poté představil konkrétní energeticky úsporné projekty Pelhřimova, mezi které patří především úspory v areálu sportoviště nebo v administrativních budovách.

Celkem 55 procent veškeré spotřeby energie města tvoří teplo, až poté z 27 procent elektrická energie a z 18 procent zemní plyn. Zdůraznil také zásluhy jednotlivců, kterým úspory leží na srdci i osobně. Jen s novým ředitelem školy se podařilo významně ušetřit výměnou osvětlení, plynového kotle a termostatických hlavic na radiátorech.

Největší výzvu pro město představuje areál Pražská, kde sídlí městský úřad, úřad práce, dvě školky a základní škola. Právě na škole se nachází zatím jediná městská instalace fotovoltaiky. Dalšími možnostmi úspor energie, a tedy i veřejných prostředků, které nebude muset město zaplatit za nákup energie, se aktuálně zabývá projekt garantovaných úspor energie zpracovávaný tzv. metodou EPC.

Vítězslav Schrek přinesl do debaty širší krajskou i celorepublikovou perspektivu. „Vysočina byla historicky především k větrným elektrárnám hodně skeptická. V posledních čtyřech letech jsme se ale ve vztahu k obnovitelným zdrojům hodně posunuli od neutrálního až k mírně pozitivnímu postoji. Je to pochopitelné, situace ve světě se zásadně proměnila a my nemůžeme dělat, že se nás to netýká,” vyjádřil se Schrek. „Zavázali jsme se jako Česko k postupné dekarbonizaci a musíme pro to jako územní celek také něco udělat. V dnešní situaci je každému jasné, že musíme zdroje energie a tepla diverzifikovat a využívat všech možností od jádra až po slunce a vítr, chceme-li být co nejvíce soběstační. Každého z nás, ať už domácnosti, nebo firmy, přece zajímá, kolik v budoucnu budeme platit za energie,“ dodal.

Jan Brožek, starosta Černovic přispěl pohledem menší obce, která začala s rozvojem obnovitelných zdrojů už v roce 2012. Město používá i obecní elektromobily, k teré kromě minimální údržby jezdí i za cenu kolem jedné koruny za kilometr. Fotovoltaika na střeše školy zase ukázala, že taková elektrárna dává dlouhodobě stabilní výkon bez poklesu, a instalace na rodinných domech i v podmínkách Vysočiny mohou vyrobit víc energie, než dům ročně spotřebuje. „Všem říkám, “think big – myslete ve velkém”. Třeba když jsme rekonstruovali náměstí, nechali jsme tam dát extra trubky a kabely, pro budoucí rozvoj. Už při dokončování rekonstrukce bylo jasné, že jsme jich měli umístit ještě víc. Fotovoltaika je dnes čím dál dostupnější, klesly ceny panelů i instalace. Je to výhodné a i když klesla cena za kterou lze prodat solární elektřinu do sítě, pořád se to vyplatí,” vyjádřil se Brožek, který v okolí Černovic podporuje i projekt větrné elektrárny. „Jako starosta o větrníky usiluji, vnímám to pro celou obec a naše obyvatele jako příležitost. Jsme stále ve fázi jednání. Jako město si nedokážeme zařídit garanci připojení do sítě, ale jednáme s investory, kteří to mají zajištěné. Zásadní je, aby nám investor nabídnul dlouhodobý finanční přínos pro obci, i přímo pro naše občany,“ představil perspektivu dalšího rozvoje Jan Brožek.

V poslední části večera představili Marek Lang, místopředseda Svazu moderní energetiky a člen správní rady JRD, spolu se Stanislavem Cetkovským z ČEZ Obnovitelné zdroje pohled investorů. „Finanční benefity z provozu větrných elektráren dnes nemusí jít už jen samotným obcím. Vedle nich mohou dnes z projektů obnovitelných zdrojů benefitovat také přímo obyvatelé, například díky levnější elektřině v rámci komunitní energetiky, a právě takové cesty pro oboustranně přínosnou spolupráci s místní komunitou hledáme,“ říká k aktuálním plánům Marek Lang ze společnosti JRD.

V průběhu večera se zevrubně probíralo právě i téma komunitní energetiky, které představil specialista Svazu moderní energetiky Martin Ander. Od spuštění legislativy zájemci podali již na 13 tisíc žádostí, z toho 300 se týká bytových domů. Diskutující se shodli, že další rozvoj komunitní energetiky nyní především čeká na větší kapacity přenosové sítě, jelikož projekty technicky zatím nelze realizovat všude. Stejně tak další projekty obnovitelných zdrojů nejen na Vysočině vyžadují nejprve státní investice do přenosové sítě. Nutné legislativní úpravy jsou již v procesu – ať už tzv. akcelerační zóny, v nichž mají být projekty OZE povolovány zrychleně a jejichž návrh má projednat vláda, nebo snížení distribučních poplatků, které by výrobu a sdílení elektřiny, tedy tzv. komunitní energetiku, udělaly pro občany ještě lákavější.

Sérii akcí Pro moderní Česko pořádá Svaz moderní energetiky ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a portálem Obnovitelně.cz, jejichž cílem je šířit osvětu a pomáhat občanům k ekonomickým a zároveň ekologickým řešením. Příští akce ze série se odehraje 20. března v Českých Budějovicích.

Foto: Svaz moderní energetiky