Daikin a Svaz moderní energetiky spojují síly pro udržitelnou budoucnost vytápění v Česku

Daikin a Svaz moderní energetiky spojují síly pro udržitelnou budoucnost vytápění v Česku

5. 12. 2024

Svaz Moderní energetiky a společnost Daikin vstupují do strategického partnerství. Spolupráce odstartovala na plzeňské konferenci Pro moderní Česko a zaměří se na podporu energeticky účinných řešení pro vytápění a chlazení v České republice. Cílem je urychlit přechod k udržitelným technologiím a přispět k plnění klimatických závazků země.

Svaz moderní energetiky a společnost Daikin, přední výrobce tepelných čerpadel a klimatizačních systémů, uzavřely strategické partnerství. Spolupráce cílí na urychlení přechodu k udržitelným způsobům vytápění a chlazení v České republice. Obě organizace spojují síly v době, kdy energetická transformace a dekarbonizace budov představují klíčové výzvy pro dosažení klimatických cílů země. Budou například spolupracovat na formování koalice Moderní teplárenství, která vzniká pod Svazem moderní energetiky se zapojením dalších společností jako je například ČEZ ESCO nebo ČSOB.

„Partnerství se Svazem moderní energetiky vnímáme jako přirozenou cestu k prosazování inovativních řešení v oblasti energeticky účinných technologií. Společně chceme přispět k rychlejšímu zavádění tepelných čerpadel a dalších nízkoemisních technologií do českých domácností i firem,“ uvedl Tomáš Habel, Environment Readiness Officer společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.

„Energetická krize během roku 2022 ukázala zranitelnou závislost Česka na dovozu fosilních paliv. Během jediného roku jsme utratili za dovoz zemního plynu přes 400 miliard korun. Právě tepelná čerpadla vedle kvalitního zateplení domů a pořízení solární elektrárny patří mezi nejdostupnější řešení, která podporují energetickou nezávislost spotřebitelů a přispívají i k vyšší energetické bezpečnosti Česka,” připomíná k výhodám tepelných čerpadel z pohledu energetické bezpečnosti Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. „Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie navíc posune energetiku k vyšší flexibilitě. Vedle baterií se pak na novém trhu mohou uplatnit i tepelná čerpadla, která v době nadbytku levné zelené elektřiny mohou její část uložit do tepla či teplé vody, případně během léta pomoci chladit naše domy,” dodává Martin Sedlák ke směrům rozvoje využití teplených čerpadel na kterých chtějí Svaz a Daikin spolupracovat.

Základní společnou vizí je zajistit spolehlivé a dostupné zásobování energií pro všechny kategorie odběratelů při zachování požadavků na čistotu ovzduší, energetickou nezávislost, stabilitu dodávek a dlouhodobě nízké ceny. Právě tepelná čerpadla jsou nejen klíčovou technologií pro snižování emisí CO₂ a energetické úspory, ale také přispívají k růstu českého průmyslu a exportu. Větší využití tepelných čerpadel podporují rostoucí ceny energií a dotační programy, jako je Nová zelená úsporám, které výrazně přispívají k vyšší dostupnosti a rozšíření této technologie v českých domácnostech.

Podle údajů společnosti Daikin instalace tepelného čerpadla umožňuje průměrné domácnosti v rodinném domě s plynovým kotlem ušetřit[1]:

  • 76 % energie,
  • 42 % emisí CO₂ (2,25 tuny ročně)
  • a 22 700 Kč ročně na provozních nákladech.

Jedním z cílů Svazu moderní energetiky je přinášet do české debaty evropské impulsy, které povedou k zajištění přední pozice v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií.  Podle údajů OEC za rok 2022 je Česká republika 6. největším exportérem tepelných čerpadel na světě s podílem 3,83 % na globálním trhu. V roce 2022 vyvezla čerpadla v hodnotě 5,1 miliardy Kč a v roce 2023 stoupl export dokonce na cca 10 miliard Kč[2].  Ročně se u nás vyrobí více než 2 miliony jednotek tepelných čerpadel (včetně klimatizačních) a sektor dává práci zhruba 5 tisícům lidí ve výrobě[3]. Velký podíl na těchto číslech má společnost Daikin, která je se svými 1,6 miliony vyrobených jednotek pro tepelná čerpadla a klimatizace a více než 3 tisíci zaměstnanci největším výrobcem tepelných čerpadel v Česku.

„Kromě společné propagace tepelných čerpadel a udržitelné energetiky plánujeme v rámci partnerství spolupráci i při adaptaci na legislativní změny a dotační politiku, a věříme že toto naše úsilí podpoří důvěru ministerstev, zákazníků, municipalit a odborné veřejnosti ve vnímání inovativních řešení, které vyrábíme přímo v České republice. Společným cílem je snížit závislost na fosilních palivech a zvýšit dostupnost tuzemských technologií, které přispívají k ochraně klimatu,“ hodnotí spolupráci Tomáš Habel.

100 let společnosti Daikin

Příběh společnosti Daikin vždy utvářely převratné myšlenky, technologické inovace a tým spolehlivých zaměstnanců. Všechno začalo v roce 1924, kdy mladý japonský inženýr Akira Yamada společně s 15členným týmem založil v Ósace podnik na výrobu leteckých chladičů. Dnes, o 100 let později, dodává skupina Daikin Industries Ltd. na světové trhy produkty pro vytápění, chlazení, ventilaci, čištění vzduchu a chladírenství. Více než 98 000 zaměstnanců ve 175 zemích neustále vyvíjí špičkové technologie pro nízkouhlíkové vytápění a chlazení i pro náš maximální komfort. Ve fiskálním roce 2023 (1. dubna 2023–31. března 2024) dosáhl celosvětový obrat skupiny Daikin 28 miliard eur.

 O společnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Czech Republic spol. s r.o.

Společnost Daikin v České republice je součástí Daikin Airconditioning Central Europe, která je dceřinou společností Daikin Europe N.V. Jsme jednou z mála specializovaných společností, která realizuje své záměry od vývoje technologií (pro chlazení, vytápění, větrání a chladírenství), přes jejich výrobu, po prodej výrobků a služeb vlastními kapacitami. S přibližně 13 700 zaměstnanci a 14 hlavními výrobními závody (v Belgii, České republice, Německu, Itálii, Španělsku, Turecku, ve Velké Británii, Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii) jsme v regionu EMEA jedním z nejvýznamnějších výrobců těchto technologií.

V České republice společnost Daikin vyrábí a prostřednictvím svých obchodních partnerů dodává tepelná čerpadla, zásobníky teplé vody, čističky vzduchu, klimatizační jednotky, fan-coil jednotky, chladicí jednotky – a to jak pro bytové domy, tak pro komerční sféru i pro průmyslové aplikace.

[1] Údaje se mohou lišit dle konkrétní účinnosti čerpadla a konkrétní ceny plynu a elektřiny.

[2] Commission, Joint Research Centre, Toleikyte, A., Lecomte, E., Volt, J., Lyons, L., Roca Reina, J.C., Georgakaki, A., Letout, S., Mountraki, A., Wegener, M., Schmitz, A., Clean Energy Technology Observatory: Heat Pumps in the European Union – 2024 Status Report on Technology Development, Trends, Value Chains and Markets, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2024, https://data.europa.eu/doi/10.2760/7205477, JRC139377.

[3] Data AVTČ